Killing Fields aneb hrůzná historie Kambodži
- travelmor
- 30. 4. 2018
- Minut čtení: 2
Kousek za Phnom Penh je místo, kterému se říká: Killing Fields, Genocide Centre.
Je to místo, kde si člověk říká: Jak je možné, že je lidstvo vůbec něčeho takového schopné? Khmer Rouge, neboli Rudí Khmerové. Komunistické hnutí pod vedením jejich lídra Pol Pota, zabilo v letech 1975 - 1979. Přes dva milióny lidí, a to včetně žen a dětí. Při vstupu do areálu dostanete sluchátka, mapu a aparát s čísly. Pak už jen chodíte, mačkáte čísla a posloucháte, co vám audio průvodce vypráví.

Je zajímavé vidět jak se výraz většiny přítomných mění ze šťastného na nevěřící, naštvaný a smutný. Člověk se dovídá, že vlastně chodí po masových hrobech, že je na místě, kde spoustu lidí přišlo o život barbarským způsobem. Kulky byly moc drahé. Proto zde lidi přicházeli o život hrůznými technikami. Raná motykou do hlavy nebo podříznutí krku zde bylo běžné.
Pol Pot si totiž usmyslel, že když se zbaví inteligentních lidi, dostane společnost, která bude lehce ovladatelná a produktivní. Síto bylo hrubé. Každý kdo jen nosil brýle musel umřít, ten kdo měl jemné ruce, neuměl vylézt na strom atd. Lidé byly sváženi na komunitní farmy, kde museli tvrdě pracovat, rodiny byli rozděleny a sebemenší prohřešek se trestal sankcí nejvyšší! Hrozná doba a není to ani tak dávno. Kambodža se z toho ještě teď vzpamatovává. Inteligence tu evidentně chybí. Každopádně, toto je zastávka, která je nutná k tomu, aby člověk pochopil Kambodžu, ale návštěva dá psychicky zabrat.
Hlavně poslední zastávka, kterou je stupa postavená k památce všech, co byli zabiti během vlády Khmer Rouge. Tato budova, je totiž od podlahy až ke stropu naplněna lidskými ostatky. Zpoza skla na vas koukají stovky lidských lebek. Některé jsou i barevně označené, takže víte jestli lebka patřila ženě, muži či dítěti. Velká většina z nich má na temeni velkou díru. Brrrr!
Comments